Pani Zofia Mertens, Dama Orderu Orła Białego, repatrianci

Pani Zofia Mertens to niezwykła osoba. Dama Orderu Orła Białego, na której pomoc mogą zawsze liczyć repatrianci.

Ciągle zajęta i zatroskana losami innych. Notatnik pełen adresów i telefonów - wystarczy, że poprosisz o kontakt do ważnej osoby, otwiera go i dyktuje ci odpowiedni numer. Jak pod niego zadzwonisz, to nie możesz się nadziwić, że jej nazwisko budzi taki respekt i otwiera taaakie drzwi. Czasami lepiej nie dzwonić zbyt wcześnie, bo często ciekawa książka sprawia, że czyta ją do końca, często do rana - więc odsypia nocną lekturę. Jest przenikliwa, a jej poczucie humoru musuje jak dobry szampan. Nie prosi o nic dla siebie, nie oczekuje, za to ciągle martwi się o innych.

Kazachstan

Pani Zofia Teliga-Mertens jako młoda dziewczyna w czasie wojny została wywieziona do Kazachstanu. Po wojnie wróciły razem z matką do Polski, ale wielu Polaków zostało tam w zasadzie na zawsze. Ich los nie dawał i nie daje Pani Zofii spokoju. Kiedy udało jej się odzyskać jako rekompensatę za pozostawiony na Kresach majątek rodziców zabudowania na terenie dawnego osiedla wojsk radzieckich, oddała je 40 rodzinom sprowadzonym z Kazachstanu. To tzw. „Kresówka”, czyli Szczytnica koło Bolesławca. Zorganizowała repatriantom pracę i zapewniła wsparcie na rozpoczęcie życia w nowej dla nich rzeczywistości. Do dzisiaj repatrianci mogą liczyć na jej troskę i wsparcie. Za swoją działalność społeczną i charytatywną otrzymała w 2017 roku Order Orła Białego z rąk Prezydenta RP.
Historię powstania "Kresówki" można zobaczyć w reportażu https://www.youtube.com/watch?v=usRlhM9V27k

Trudności z repatriacją

W Kazachstanie pozostaje ciągle wielu Polaków. Część z nich to osoby starsze i schorowane. Nie jest prosto sprowadzić ich do Polski, głównie z powodów formalnych. Ale Pani Zofia nie ustaje. Nawet kiedy jest zmęczona,  zniechęcona bezdusznością przepisów i zwykłą ludzką niesolidnością. Nie ustaje w walce o dobro swoich podopiecznych z Kresówki i tych, którzy ciagle czekają na powrót do kraju rodziców i dziadków.

Wsparcie

Znamy i wspieramy Panią Zofię od 2016 roku. Chcemy obecnie intensyfikować nasze działania w zakresie leczenia jej problemów zdrowotnych i ułatwić jej nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też umożliwić pracę społeczną, która ją tak pochłania. Jeżeli chcesz razem z nami wesprzeć Panią Zofię, przekaż dowolną kwotę na konto Fundacji „KAIROS” nr 95 1750 0012 0000 0000 2219 7328, z dopiskiem „Pani Zofia” w tytule przelewu.

Serdecznie dziękujemy!

Zdjęcie: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2016/Przewodnik-Katolicki-15-2016/Spoleczenstwo/Pani-Zofia-od-repatriantow