Od 2006 roku 30 maja obchodzimy w Polsce Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Niestety, nie jest to święto szczególnie znane

A szkoda. W samym Wrocławiu ok. 800 dzieci i młodzieży mieszka z ludźmi, którzy zdecydowali się zastąpić im - na krótszy lub dłuższy czas - rodziców biologicznych. Bezcenny to wysiłek - nauczyć dziecko, noszące bagaż trudnych doświadczeń i z zachwianym poczuciem bezpieczeństwa, jak na nowo zaufać i jak podejmować dobre decyzje.

Zwykle tego dnia w całej Polsce wiele się działo - oficjalne uroczystości, pikniki, zabawy, podziękowania, dyplomy, prezenty... Pandemia skutecznie zablokowała realizację wszystkich dotychczasowych form świętowania
i wydawało się, że w tym roku nic się nie wydarzy, ale jak zwykle - trudności wyzwalają kreatywność 🙂

W całej Polsce rozwinęła się akcja pt. "Wyślij kartkę rodzinie zastępczej" - drobny gest podziękowania za codzienny trud. Nasza koleżanka Krysia z Fundacji "Przystanek Rodzina" wsiadła do samochodu i objeździła z kartkami cały Dolny Śląsk! Fundacja EY zorganizowała akcję "Zrób z nami filmik na Dzień Rodzicielstwa Zastępczego", gdzie rodziny zastępcze nagrywały się w drzwiach swoich domów i wysyłały filmiki do organizatora - powstała z tego kompilacja, dostępna na fanpage Fundacji EY. Zachęcano do odwiedzania w tym dniu rodzin zastępczych w najbliższej okolicy .

Postanowiliśmy również dołączyć do podziękowań i dzięki naszym cudownym sponsorom mogliśmy obdarować rodziców prowadzących pieczę zastępczą szczególnymi upominkami. Tak, tym razem rodziców :-). Kosmetyki, książki, vouchery i karty podarunkowe do salonów fryzjerskich, kosmetycznych i masażu, na zajęcia fitness i sesje coachingowe, słodycze i kwiaty - to wszystko trafiło do 12 rodzin z Wrocławia. Cieszymy się, że po trudach pandemii opiekunowie bedą mieli chwilę oddechu i przyjemności 🙂

Gorąco dziękujemy: Organique Sp. z o.o. Sp.k., Torf Corporation, Aetos Media, Rubus by Magda Prukop, Salonowi Urody Pasja, Studiu Habaj, Salon Fryzjerski Tomasz Szulicki, Pani Justynie Zakładu Kosmetyczno - Fryzjerskiemu z ul. Szybowcowej i Kamili Konopce. No i Fundacji "Przystanek Rodzina" - za inspirację, pomoc w dotarciu do rodzin, za czekoladki i kwiaty!

Pamiętajmy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka na codzień, nie tylko od święta - każdy gest pomocy i docenienia będzie dla nich wielką zachętą.