Rok 2021 był w fundacji jak zwykle aktywny - Centrum Klubowe działało pełną parą, nie zabrakło wsparcia dla dzieci i młodzieży
z domów dziecka i pieczy zastępczej.
Czas na podsumowanie 🙂

Centrum Klubowe "Poznaj Swój Talent"

Centrum Klubowe "Poznaj Swój Talent" działało nieustannie i intensywnie. Zarówno - ze względu na warunki -zdalnie, jak i stacjonarnie. Zajęcia kulinarne, muzyczne, sportowe, muzyczne, filmowe, kreatywne i modelarskie - cały tydzień się działo! A tak przy okazji - jaka jest najlepsza recepta na udane warsztaty? Prowadzący pełni pasji i kochający ludzi! Dzięki nim ponad czterdziestka dzieci kilka razy w tygodniu z zapałem grała, gotowała, majsterkowała, filmowała.
Zachęcamy do śledzenia aktywności klubowych na naszym fanpage.

Półkolonie letnie

Jak co roku, również w czasie wakacji 2021 zorganizowaliśmy niezwykle aktywne półkolonie. Prawie setka dzieci i młodzieży przez trzy tygodnie zwiedzała, wędrowała, pływał w basenie i na pontonie, jeździła na rowerze, grała w planszówki i w piłkę. Fantastyczna grupa wychowawców i wolontariuszy - czyli "Przygodowa ekipa" - sprawiła, że frajda była wielka!
Relacje z półkolonii znajdziecie również na naszym fanpage.

Korepetycje dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i rodzinnej pieczy zastępczej

W tym roku udało nam się nam uruchomić korepetycje dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i rodzinnej pieczy zastępczej. Obecnie współpracujemy z Domem Dziecka w Obornikach Śląskich i podopiecznymi rodzinnej pieczy zastępczej z Lubania (PCPR w Lubaniu). Co ciekawe, szeroko krytykowana nauka zdalna stworzyła szansę na dostęp do korepetycji dla dzieci z pieczy zastępczej z małych miejscowości. Najczęściej tam właśnie brakuje wolontariuszy i korepetytorów. A właśnie dzięki rozpowszechnieniu narzędzi do zdalnej nauki dzieci korzystają z pomocy wolontariuszy i korepetytorów z odległych krańców Polski. A nawet z zagranicy! Więcej...

Projekt "Dosięgnąć marzeń"

Dodatkowo, dzięki projektowi "Dosięgnąć marzeń", finansowanemu przez PFRON i realizowanemu dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, niepełnosprawni podopieczni pieczy zastępczej z Obornik Śląskich i Lubania skorzystali z fachowej pomocy "Fabryki Liczb" w uzupełnianiu wiedzy z matematyki. Bo wiadomo, że po pierwsze matematyka to królowa nauk. Po drugie - często sprawia niepotrzebne trudności. A po trzecie - ciężko bez niej żyć! Ze względu na to postanowiliśmy wesprzeć młodych w pokonywaniu trudności w szkole, aby mogli sięgnąć marzeń. Będziemy kontynuować ten niezwykle efektywny projekt!

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Już drugi rok świętowaliśmy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W tym dniu dziękujemy praktycznie rodzicom zastępczym za ich pracę na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodzin biologicznych. Ich rola jest nie do przeceniania. Jeszcze bardziej więc wydaje nam się ważne, aby właśnie w tym dniu (30 maja) zwrócić na nich uwagę. Tym razem połączyliśmy siły z Fundacją Bless z Gliwic, która obdarowała rodziców zastępczych w Gliwicach.

Warsztaty w Domu Dziecka w Obornikach Śląskich

Jednym z naszych celów jest odkrywanie i wspieranie rozwoju talentów. Robimy to nie tylko w ramach Centrum Klubowego "Poznaj Swój Talent". Działamy wszędzie tam, gdzie widzimy talenty potrzebujące inspiracji. Dlatego też poprosiliśmy zaprzyjaźnionego rapera, Arci'ego, o poprowadzenie warsztatów hiphopowych w Domu Dziecka w Obornikach Śląskich. W efekcie nie tylko powstała piosenka i teledysk link , ale również objawiły się różne talenty: do pisania tekstów, układania melodii, reżyserowania teledysków.

Specjalistka i pasjonatka przyrody, Lucyna, opowiedziała o ptakach i owadach. Razem z nią podopieczni domu dziecka szukali w parku ptasich gniazd, uczyli się rozpoznawać ptaki po wyglądzie i po głosie. Zbudowano nawet domek dla pszczół! Lucyna przywiozła masę ciekawych eksponatów - prawdziwe ptasie jaja, pióra, owady i ich domki. Było ciekawie!

Inne, ale nie mniej ważne działania

Oczywiście dbamy o Panią Zofię Mertens - naszą Damę Orderu Orła Białego, która nieustannie jest inspiracją dla kolejnych pokoleń 🙂
W ramach akcji 1% współpracujemy z siostrami z "Domu Chłopaków" z Broniszowic www i z Piotrem i Honoratą Wąsowskimi, działającymi w Ugandzie. Finansujemy leczenie naszych podopiecznych - Kubusia Sawickiego i Jerzego Szozdy.

Podsumowanie 2021

Cieszymy się, że udało nam się wykorzystać zdalne nauczanie - a właściwie to potrzebne do niego narzędzia - aby pomóc naszym podopiecznym w małych miejscowościach. To taki mały sukces, który napawa nas nadzieją, że nawet trudne okoliczności stwarzają okazje. Cieszymy się z naszej pracy z dziećmi i młodzieżą z różnych środowisk i z różnych miejscowości, cieszymy się z naszych dzielnych i wytrwałych wolontariuszy i kadry pedagogicznej. Dziękujemy! Oby 2022 przyniósł nam - mimo wszystko - kolejne dobre rzeczy.