Rok 2020 - szesnasty rok naszej działalności! - był dla nas nie lada wyzwaniem. Ale może właśnie dzięki temu wzbudził w nas nowe obszary kreatywności i elastyczności. Mimo znacznych ograniczeń poszerzyliśmy zakres i formy działania, nawiązaliśmy nowe relacje . Oto, co udało nam się zrealizować:

Centrum Klubowe "Poznaj Swój Talent"

Nowy projekt w ramach kontynuacji współpracy z Gminą Wrocław rozpoczęliśmy w styczniu w nowej siedzibie, w Zespole Szkół Integracyjnych nr 6 we Wrocławiu przy ul. Nowodworskiej. Rok rozpoczęliśmy jak zwykle aktywnie - warsztatami muzycznymi, filmowymi, gier i zabaw sportowych, modelarskimi, kulinarnymi i kreatywnymi. Kwietniowe obostrzenia postawiły kontynuację zajęć pod znakiem zapytania. Ale nasi dzielni prowadzący nie poddali się tak łatwo i dzięki ich pomysłowości i determinacji udało się zrealizować wszystkie warsztaty w wersji online! Zdjęcia i materiały do zajęć znajdziecie na naszym fanpage.

Wyjazdy zimowe

Zorganizowaliśmy wyjazdy zimowe dla dzieci i młodzieży:
- "Białą szkołę" w Bolesławowie w styczniu
- zimowisko w Rabce w lutym
Pogoda dopisała 🙂 Więcej na naszym fanpage.

Półkolonie

Półkolonie rowerowe - w czasie wakacji skorzystaliśmy z rozluźnienia obostrzeń i w czerwcu zorganizowaliśmy trzy turnusy półkolonii rowerowych w ramach Centrum Klubowego i we współpracy z ZS nr 6 we Wrocławiu. Fantastyczni wychowawcy - "Przygodowa Ekipa" 🙂 - zorganizowali nam masę atrakcji i wycisnęli z nas siódme poty! Zwiedziliśmy wiele nowych miejsc Wrocławia i jego okolic, Karkonosze, Góry Sowie i Suche. Reportaże z półkolonii znajdziecie na naszym fanpage.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja postanowiliśmy uczcić Dzień Rodzicielstwa Zastępczego pod hasłem "#podziękujmypraktycznie Rodzicom Zastępczym" i docenić rodziców zastępczych. Dzięki ich poświęceniu i pracy dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych wychowują się i dorastają w domach rodzinnych. Dzięki niezawodnym darczyńcom, do dwunastu placówek we Wrocławiu zawieźliśmy specjalne prezenty - m.in. kosmetyki, książki, karty podarunkowe do fryzjera, masażysty, kosmetyczki. Więcej o akcji można poczytać tutaj.

Warsztaty "Wkręć się w mechanikę"

W lutym wraz z Volvo Construction Equipment Poland zorganizowaliśmy warsztaty pod hasłem "Wkręć się w mechanikę". W prototypowni podopieczni z Domu Dziecka w Obornikach Śląskich od wczesnych godzin rannych działali razem z niezwykle zaangażowanymi pracownikami Volvo. Poznawali tajniki konstrukcji maszyn budowlanych, trenowali skręcanie i wkręcanie elementów stalowych, odkrywali zalety pracy grupowej w konkurencjach na czas. A rysunek jednego z uczestników razem z pozdrowieniami znalazł się w kalendarzu firmowym! Więcej o warsztatach przeczytacie tutaj.

Promujemy rodzicielstwo zastępcze - projekt filmowy

W czerwcu rozpoczęliśmy projekt, promujący rodzicielstwo zastępcze. We współpracy z Gliwickim Stowarzyszeniem Rodzin Zastępczych "Pod Skrzydłami" nagraliśmy rozmowy z rodzicami zastępczymi. To ich osobiste historie i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z tym zagadnieniem. Dziękujemy rodzinom zastępczym z Gliwic i okolic oraz Fundacji "Przystanek Rodzina" za ciepłe kontakty i owocną współpracę!
Więcej o projekcie możecie poczytać tutaj, zapraszamy też na nasz kanał YouTube.

Pani Zofia

Pani Zofia, osoba niezwykle cenna i lubiana nie tylko przez nas, inspirującą swoim przykładem działania na rzecz innych. Jest pod naszą stałą opieką, szczególnie ważną w trakcie pandemii. Organizujemy posiłki dla Pani Zofii, wynoszenie śmieci, opiekę lekarską, zabezpieczamy mieszkanie przed zimą i robimy drobne naprawy. Poza tym, co najważniejsze, prowadzimy z panią Zofią, która ze względu na pandemię nie opuszcza domu, długie i ciekawe rozmowy. Ciekawe rzeczy o Pani Zofii możecie poczytać tutaj.

Pomoc Ugandzie

W maju udaje nam się zorganizować nagranie i publikację wywiadu z Honoratą i Piotrem Wąsowskimi, misjonarzami pracującymi w Ugandzie. Uganda wprowadziła bardzo surowe ograniczenia w związku z Covid-19. Pozbawiły one pracy i środków do życia już i tak skromnie żyjących mieszkańców terenów wiejskich. Dlatego właśnie Honorata i Piotr z poświęceniem zbierają finanse, kupują żywność i środki higieny. Przekazują je najbiedniejszym i najbardziej dotkniętym restrykcjami rodzinom. Przekazaliśmy im wsparcie finansowe prowadzonej przez nich akcji pomocy materialnej i projektów edukacyjnych. Jeżeli chcecie wesprzeć pracę Honoraty i Piotra, to tu znajdziecie więcej informacji.

I co jeszcze?

Jak co roku, pomogliśmy naszym wolontariuszom, Asi i Krzyśkowi, wzbogacić prezenty świąteczne dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej i usamodzielnianej młodzieży z Obornik Śląskich.
Stale współpracujemy z siostrami z "Domu Chłopaków" z Broniszowic www w ramach akcji 1%. Finansujemy leczenie naszych podopiecznych - Kubusia Sawickiego i Jerzego Szozdy.

Co przyniesie rok 2021? 🙂 Jesteśmy podekscytowani i gotowi do działania 🙂