4 marca, 2020

„Wkręć się w mechanikę”, czyli nauczanie przez działanie!

"Learning by doing" czyli "nauczanie przez działanie", "praktyka czyni mistrza" - specjaliści od edukacji na nowo odkrywają metody nauczania, które pozwalają zarówno nauczycielom, jak i uczniom powrócić do czasów dzieciństwa, kiedy świat poznaje się zmysłami.* Najlepiej pamiętamy, kiedy możemy dotknąć, doświadczyć, nawet posmakować. Kiedy wkładamy wysiłek, emocje, angażujemy nasze myśli.
Wkręcamy śrubę i zaczynamy rozumieć, jakie znaczenie ma włożona siła i materiał, w który tą śrubę wkręcamy. Fizyka! Skręcamy razem cierpliwie kolejne kawałki metalu i nagle widzimy, że efektem naszej pracy jest część konstrukcji prawdziwego autobusu. Praca zespołowa!

Dziękujemy ekipie Volvo Construction Equipment Poland Sp. z o.o. za przygotowanie fantastycznych warsztatów pt. "Wkręć się w mechanikę" dla podopiecznych Domu Dziecka w Obornikach Śląskich. Za podzielenie się wiedzą i pasją, warsztaty i konkursy, mentoring, konstruktywne uwagi, za spędzony razem czas. Uczestnikom warsztatów - za zaangażowanie, otwarte oczy i umysły, za waleczność. Wszystkim - za wspólne "nauczanie przez działanie".

*www.edukacjananowo.pl/nauczanie-przez-dzialanie/

Najpierw wprawiamy się na sklejce ...
... i w pracy zespołowej ...
... a potem skręcamy prawdziwą ramę autobusową!
Zwycięzcy!

23 marca, 2020

Co się wydarzyło w 2019 w naszej fundacji?

Miniony rok był dla nas szczególny - świętowaliśmy 15-lecie działalności! Tyle czasu minęło od wizyty w Domu Małego Dziecka w Jaworze. To właśnie ta wizyta sprawiła, że postanowiliśmy rozpocząć regularne działania na rzecz "wdów i sierot", czyli tych najsłabszych i najbardziej potrzebujacych pomocy.
Poza październikowym świętowaniem rocznicy, w którym wzięli udział znamienici goście - nasi przyjaciele, podopieczni i darczyńcy, wśród których należy wymienić Marszałek Sejmu RP Panią Elżbietę Witek oraz Damę Orderu Orła Białe Panią Zofię Teligę - Mertens, rok obfitował w nowe inicjatywy i relacje.

W marcu rozpoczęliśmy współpracę z Domem Dziecka w Obornikach Śląskich, organizując korepetycje dla podopiecznych domu dziecka.
Razem z Centrum Chrześcijańskim Kanaan zorganizowaliśmy warsztaty i zabawy dla dzieci podczas ODNOWIENIE Festival we Wrocławiu.
Rozpoczęliśmy projekt "Pani Zofia" - wsparcie materialne dla naszej wielkiej przyjaciółki i inspiracji. Damy Orderu Orła Białego Pani Zofii Teligi-Mertens, osoby niezwykle zasłużonej dla naszego kraju i repatriantów.
W grudniu studenci Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zorganizowali fantastyczne jasełka, a w trakcie jasełek zebrali pieniądze i dary rzeczowe na rzecz podopiecznych naszej fundacji.

Kontynuowaliśmy nasze stałe projekty - Centrum Klubowe "Poznaj Swój Talent" działało na pełnych obrotach. Ponadto w jego ramach zorganizowaliśmy półkolonie w czasie wakacji. Wysłaliśmy dzieci i młodzież na Białą Szkołę i zimowisko w czasie ferii oraz na majową "Szkołę pod żaglami". Wspieraliśmy działania w Ugandzie, organizując zbiórki finansów i darów rzeczowych. Wspieraliśmy DPS Broniszewice, pomagając w sprawach związanych z zakupem sprzętu medycznego i zbiórką 1%. Naszym stałym podopiecznym jest Kubuś Sawicki, chłopiec, który urodził się z poważną wadą serca i któremu pomagamy pokonać chorobę.

Dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, wolontariuszom, przyjaciołom i darczyńcom za pomoc w realizacji projektów. Bez Was nie dałoby się skutecznie pomagać!

13 stycznia, 2020

Centrum Klubowe „Poznaj Swój Talent” – co nowego?

Nasze centrum klubowe rozpoczęło już działalność w nowym miejscu! Już od 7.01.2020 spotykamy się w Zespole Szkół Nr 6 we Wrocławiu, przy ul. Nowodworskiej 70-82 (wejście do sal klubowych od strony boiska).

Spotykamy się na zajęciach trzy razy częściej! Nasza efektywna i dobra współpraca z Gminą Wrocław zaowocowała w tym roku zwiększoną pulą środków i w efekcie możemy organizować zajęcia nie tylko w piątki, ale również we wtorki i w środy!

Więcej informacji http://fundacjakairos.org/centrum-klubowe


18 grudnia, 2019

Mikołajki w Obornikach Śląskich

14 grudnia spędziliśmy fantastyczny wieczór ze wspólnym kolędowaniem i prezentami od Świętego Mikołaja w Obornikach Śląskich. A to wszystko dzięki niezłomnym Asi i Krzyśkowi Wilczyńskim, Stowarzyszeniu "Aura", darczyńcom i przyjaciołom. Mieliśmy zaszczyt gościć rodziny członków Stowarzyszenia, usamodzielnianych wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich oraz rodziny zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych Okręg Dolnośląski.

Dziękujemy za ten piękny, wspólny czas!

20 listopada, 2019

Zajęcia kreatywne w Centrum Klubowym

W każdy piątek naprawdę dobrze się bawimy - w tym tygodniu robiliśmy z plasteliny to, co najbardziej lubimy jeść … albo to, co nam chodzi po głowie 🙂 Jak widać, w Centrum Klubowym jest miejsce na wszelką twórczą ekspresję 🙂

16 listopada, 2019

Uroczyste świętowanie 15-tej rocznicy działalności Fundacji „Kairos”!

Uroczyste świętowanie 15-tych "urodzin" fundacji już za nami, a my – patrząc już w przód – ciągle myślimy z wdzięcznością o tym, co za nami.

Dziękujemy wszystkim, z którymi mogliśmy zdziałać tak wiele – to dzięki Wam tylu potrzebujących otrzymało konieczne wsparcie i pomoc. Bez Was nie byłoby zdanych egzaminów, świąt z prezentami, wiele ludzkich spraw pozostałoby nierozwiązanych.

Dziękujemy za Waszą przyjaźń i współpracę.

Te minione 15 lat jest dla nas wielką zachętą do dalszego działania.

Poniżej krótki reportaż z uroczystości - zdjęciowy i filmowy – miłego oglądania!

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=FVngNIYgYNk&t=102s

7 października, 2019

Zajęcia kulinarne w Centrum Klubowym

Zajęcia klubowe już w pełnym toku! Program jest bardzo bogaty, a wśród rozwijanych pasji nie zabrakło sztuki kulinarnej :-). Zapraszamy do obejrzenia reportażu z ostatniego spotkania:

23 września, 2019

Klubowe półkolonie – to był gorący czas!

Za nami wakacje z niesamowicie intensywnymi półkoloniami klubowymi. Jeżeli śledzicie nas na facebook'u, to na pewno nie umknęły Wam zamieszczane na naszym fanpage'u codzienne relacje. Co się działo: wchodziliśmy na Ślężę, szaleliśmy w Loopy's World i Bobolandii, pokonywaliśmy przeszkody w Parku Linowym, graliśmy w kręgle w Sky Tower, pływaliśmy w Aquaparku w Trzebnicy i w Strzelinie, zwiedzaliśmy zamki Wleń i w Kamieńcu Ząbkowickim, wędrowaliśmy przez Góry Kamienne do schroniska "Andrzejówka". I oprócz tego warsztaty!  I to wszystko w ciągu 10 dni! Pan Łukasz z ekipą są po prostu mistrzami pomysłowości i posiadaczami niewyczerpywalnych źródeł energii :-).

Na naszym kanale na youtube możecie obejrzeć relacje z każdego dnia - polecamy gorąco!

https://www.youtube.com/channel/UCMOP9Lxeg6muRWNexPHHcUw

Zachęcamy do subskrypcji!

 

10 czerwca, 2019

Pani Zofia

Pani Zofia to niezwykła osoba. Ciągle zajęta i zatroskana losami innych. Notatnik pełen adresów i telefonów - wystarczy, że poprosisz o kontakt do ważnej osoby, otwiera go i dyktuje ci odpowiedni numer. Jak pod niego zadzwonisz, to nie możesz się nadziwić, że jej nazwisko budzi taki respekt i otwiera taaakie drzwi. Czasami lepiej nie dzwonić zbyt wcześnie, bo często ciekawa książka sprawia, że czyta ją do końca, często do rana - więc odsypia nocną lekturę. Jest przenikliwa, a jej poczucie humoru musuje jak dobry szampan. Nie prosi o nic dla siebie, nie oczekuje, za to ciągle martwi się o innych.

Pani Zofia Teliga-Mertens jako młoda dziewczyna w czasie wojny została wywieziona do Kazachstanu. Po wojnie wróciły razem z matką do Polski, ale wielu Polaków zostało tam w zasadzie na zawsze. Ich los nie dawał i nie daje Pani Zofii spokoju. Kiedy udało jej się odzyskać jako rekompensatę za pozostawiony na Kresach majątek rodziców zabudowania na terenie dawnego osiedla wojsk radzieckich, oddała je 40 rodzinom sprowadzonym z Kazachstanu. To tzw. „Kresówka”, czyli Szczytnica koło Bolesławca. Zorganizowała repatriantom pracę i zapewniła wsparcie na rozpoczęcie życia w nowej dla nich rzeczywistości. Za swoją działalność społeczną i charytatywną otrzymała w 2017 roku Order Orła Białego z rąk Prezydenta RP.

W Kazachstanie pozostaje ciągle wielu Polaków. Część z nich to osoby starsze i schorowane.  Nie jest prosto sprowadzić ich do Polski, głównie z powodów formalnych. Ale Pani Zofia nie ustaje. Czasami zmęczona, czasami zniechęcona bezdusznością przepisów i zwykłą ludzką niesolidnością, nie ustaje w walce o dobro swoich podopiecznych z Kresówki i tych, którzy ciagle czekają na powrót do kraju rodziców i dziadków.

Znamy i wspieramy Panią Zofię od 2016 roku. Chcemy obecnie intensyfikować nasze działania w zakresie leczenia jej problemów zdrowotnych i ułatwić jej nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też umożliwić pracę społeczną, która ją tak pochłania. Jeżeli chcesz razem z nami wesprzeć Panią Zofię, przekaż dowolną kwotę na konto Fundacji „KAIROS” nr 95 1750 0012 0000 0000 2219 7328, z dopiskiem „Pani Zofia” w tytule przelewu. 

Serdecznie dziękujemy!

5 czerwca, 2019

Fundacja „KAIROS” na Odnowienie Festival

Jako pasjonaci inwestowania w młode pokolenie nie mogliśmy ominąć takiej okazji! Razem z Centrum Chrześcijańskim "Kanaan" skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów 3 edycji Odnowienie Festival i 1.06. na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci. Nasza "Strefa Twórczych Dzieci" tętniła życiem, a ilość chętnych do zbierania pieczątek i nagród przerosła zdecydowanie nasze oczekiwania! Można było rozegrać partię szachów lub warcabów, nauczyć się figur gimnastycznych, rzucać do celu, zrobić bransoletkę z koralików lub decoupage, zapleść warkoczyki i pomalować buzię. Wolontariusze - w różnym wieku i z różnych kontynentów - uwijali się jak w ukropie i w ukropie (słońce grzało nam solidnie :-), ale frajda była większa niż cokolwiek :-). Czekamy na kolejny festiwal #odnfest!

Kontakt

s.siekierka@fundacjakairos.org
tel.: 790 699 468
więcej informacji kontaktowych

Social media

 

 
Social media


iconfinder_square-facebook_317727
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
logo_opp_kolor
Projekt strony: Rayski Studio  |  2018 Fundacja Kairos